OWES GRUDZIĄDZ

Fundacja Gospodarcza Pro Europa rozpoczęła realizację projektu pn.:

„Kujawsko-Pomorski Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej”

Celem projektu  jest rozwój sektora Ekonomii Społecznej na obszarze subregionu grudziądzkiego, na terenie powiatów: tucholskiego, świeckiego, grudziądzkiego ziemskiego i Miasta Grudziądza.

W PROJEKCIE PRZEWIDZIELIŚMY:

• Szkolenia z zakresu ekonomii społecznej dla pracowników organizacji pozarządowych oraz jednostek samorządu terytorialnego.
  • Wsparcie dla osób bezrobotnych chcących założyć spółdzielnię socjalną.
  • Usługi prawne, księgowe, marketingowe oraz z zakresu IT i PR dla podmiotów ekonomii społecznej.

DO PROJEKTU MOGĄ PRZYSTĄPIĆ:

• Osoby bezrobotne zainteresowane ekonomią społeczną, bądź planujące otwarcie działalności w obszarze ekonomii społecznej.
  • Pracownicy instytucji wspierających ekonomię społeczną (PUP, OPS, JST, NGO).
  • Podmioty wspierające ekonomię społeczną (NGO, CAZ, CIS, KIS, SPÓŁDZIELNIE SOCJALNE).

DO CZEGO ZMIERZAMY?

• upowszechnienie wiedzy z zakresu ekonomii społecznej;
  • utworzenie i wspieranie doradczo-szkoleniowe nowych spółdzielni socjalnych;
  • udzielenie dotacji na założenie dwóch spółdzielni socjalnych;
  • organizacja czterech partnerstw lokalnych składających się z reprezentantów NGO, samorządów i biznesu;
  • promocja oraz integracja podmiotów ekonomii społecznej, dzięki utworzonej platformie internetowej;
  • testowanie narzędzi pozwalających na zapewnienie trwałości istnienia podmiotów ekonomii społecznej.

WSPARCIE SZKOLENIOWE I DORADCZE DLA OSÓB CHCĄCYCH ZAŁOŻYĆ SPÓŁDZIELNIE SOCJALNE:

• szkolenie z zakresu: budowania zespołu i współpracy jego członków, podstaw ekonomiczno-marketingowych działania spółdzielni, zarządzania spółdzielnią, tworzenia  biznes planów, rozpoznania potrzeb rynku;
  • szkolenia zawodowe w celu zminimalizowania mankamentów zawodowych uczestników projektu o tematyce zgodnej z zapotrzebowaniem uczestników;
  • doradztwo indywidualne i grupowe w zakresie pisania biznes planów, finansowania spółdzielni oraz aspektów jej działania.

WSPARCIE FINANSOWE DLA ZAKŁADANYCH SPÓŁDZIELNI SOCJALNYCH:

• dotacja w wysokości 20 tys. złotych dla każdego uczestnika na założenie spółdzielni socjalnej oraz wsparcie pomostowe udzielane w kwocie 1500 zł/osobę do 6 miesięcy;
  • powstanie również spółdzielnia socjalna osób prawnych z udziałem samorządu i organizacji pozarządowej;
  • bezpłatna 12-miesięczna opieka mentora w zakresie zarządzania, handlu, rozwiązywania problemów personalnych, budowaniu kultury organizacyjnej;
  • bezpłatne doradcze usługi księgowe, prawne, marketingowe, z zakresu Public Relations
    i Information Technology.

WARSZTATY SZKOLENIOWE DLA PRACOWNIKÓW SAMORZĄDU I ADMINISTRACJI:

• rola podmiotów ekonomii społecznej w reintegracji społeczno-zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym;
  • budowanie partnerstw lokalnych i rola JST we wspieraniu podmiotów ekonomii społecznej;
  • prawo zamówień publicznych i stosowanie klauzul społecznych;
  • motywacja, automotywowanie i syndrom wypalenia zawodowego w pracy i działalności społecznej na rzecz ekonomii społecznej.

ZAŁOŻENIE PLATFORMY INTERNETOWEJ:

• na powstałej platformie internetowej  członkowie spółdzielni będą mogli promować swoje usługi oraz budować  sieci kooperacji z biznesem.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego