“Projekt Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL “Partnerstwo-Rodzina-Równość-Praca”

był realizowany w partnerstwie:
Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu
Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu z Liderem Fundacją Gospodarczą Pro Europa.

Celem Projektu było:
Godzenie życia rodzinnego i zawodowego oraz ponowna integracja kobiet i mężczyzn, którzy opuścili rynek pracy, poprzez wdrażanie bardziej elastycznych i efektywnych form organizacji pracy oraz działań towarzyszących.

Działania realizowane w projekcie były to:

• stworzenie modelu powrotu do aktywności zawodowej po przerwie spowodowanej wychowywaniem dzieci;
  • umożliwienie kobietom planującym macierzyństwo kontynuowanie aktywności zawodowej w ramach elastycznych form zatrudnienia;
  • wspieranie rozwoju zawodowego osób wychowujących dzieci, w tym pracujących matek, dzięki stworzeniu alternatywnych form opieki nad dziećmi
  • promowanie pracy zawodowej kobiet;
  • uzyskanie wiedzy o sytuacji kobiet i nierównościach związanych z płcią na rynku pracy poprzez badania naukowe i wykorzystanie tej wiedzy
  • prowadzenie – w ramach współpracy ponadnarodowej – analiz oraz wymiana praktyk i narzędzi służących stworzeniu równych szans na rynku pracy poprzez współpracę ponadnarodową.
  • Wydany został skrypt dla pracodawców Praca pod patronatem (rozbudowana forma przygotowania zawodowego w miejscu pracy).
  • W ramach projekty wypracowano podręcznik metodyczny dla doradców zawodowych zawierający prezentację nowych standardów i metod aktywizacji długotrwale bezrobotnych kobiet.
  • Opracowany został program szkoleń dla pracodawców i beneficjentów z zakresu organizowania stanowisk pracy na odległość, a także podręcznik dla pracodawców poświęcony metodom stosowania telepracy oraz zawierający katalog stanowisk telepracy.
  • Przygotowano program edukacji studentów z zakresu równych szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.
  • Dzięki testowanej w ramach projektu alternatywnej formie opieki nad dziećmi “Dzienna mama” możliwe było opracowanie przez Fundację Pro Europa propozycji zmian w obowiązujących przepisach prawnych dotyczących opieki nad dziećmi w przedszkolach i żłobkach. Stały się on inspiracją dla rządu i parlamentarzystów do znacznych ułatwień w organizacji i tworzeniu instytucji opieki nad dziećmi pozwalając zmienić dotychczas obowiązujące przepisy i ułatwić tworzenie punktów przedszkolnych, mini przedszkoli i innych form opieki nad dziećmi.

Wartość projektu 4 259 796,00 zł.,