AKTYWIZACJA SPOŁECZNA I ZAWODOWA SENIORÓW

Seniorzy mogą być aktywni społecznie i zawodowo. Są na to przykłady i sposoby wsparcia. Można się wiele o tym dowiedzieć na Międzynarodowej Konferencji organizowanej przez Fundację 25.11.2022 w Hotelu Filmar w Toruniu. Początek godz. 10.00. Zapraszamy do udziału i zgłoszenia. Oczywiście zupełnie bezpłatnie. Program i karta zgłoszenia w załączeniu.
10.00 Otwarcie Konferencji.
10.10 – 10.30 Znaczenie aktywności seniorów dla dobrostanu całości populacji. Dr Elżbieta Kościńska
10.30 – 10.50 Doświadczenia w aktywizacji seniorów w Regionie. Krystyna Żejmo-Wysocka Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia, Przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Polityki Senioralnej
10.50 – 11.10 Sposoby pracy z seniorami i dla seniorów na przykładzie francuskim – Louise Daif, Stowarzyszenie „Le Relais 59” Paryż.
11.10 – 11.40 Aktywizacja seniorów jako przykład współtworzenia usług społecznych i zdrowotnych przez obywateli i ich organizacje w polityce Unii Europejskiej. Krzysztof Balon Przewodniczący Grupy Stałej Usługi Świadczone w Interesie Ogólnym
Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Bruksela
11.40 – 12.00 Niemieckie działania w zakresie aktywizacji seniorów w klubach i centrach seniorów mające miejsce w Berlinie i okolicach. Krzysztof Balon Dyrektor Zarządzający w Eurosozial e.V.
12.00 – 12.30 Polityka senioralna realizowana przez struktury państwowe – Ministerstwo ds. Seniorów na Malcie. Martha-Marie Gauci, Head of International Office w Stage Malta.
– przerwa na kawę (12.30-13.00)
Druga część poświęcona będzie konkretnym problemom i zadaniom:
13.00 – 13.20 Uwarunkowania prawne i analiza SWOT aktywizacji zawodowej osób na emeryturze. Anna Jackowska Dyrektor PUP Włocławek
13.20 – 13.40 Potrzeby i bariery pracodawców wobec aktywności zawodowej seniorów. Roman Chamier-Ciemiński Fundacja Pro Europa
13.40 – 14.00 Jak zachęcać, promować i rozwijać zainteresowanie seniorów utrzymaniem społecznych relacji w lokalnym środowisku. dr Dorota Ackermann-Szulgit neuropsycholog
14.00 – 14.20 Profilaktyka zdrowotna i wsparcie psychologiczne w różnych inicjatywach organizacji pozarządowych na rzecz seniorów. Zbigniew Kamrat psychoterapeuta, coach.
14.20 – 14.40 Rządowe i unijne źródła finansowania przyszłych inicjatyw na rzecz seniorów szanse czy zagrożenia?
15.00 Zakończenie Konferencji
Obiad.